Likwidowanie cieni pod oczami

Cienie pod oczami to częsty powód wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w różnym wieku. Sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną, niewyspaną i starszą, niż wskazuje metryka. Przyczyn cieni pod oczami jest co najmniej kilka, dlatego tak ważna jest właściwa ocena problemu i dobór odpowiednich zabiegów.

Cienie pod oczami mogą być tylko efektem niewyspania i przemęczenia, ale warto pamiętać, że skóra wokół oczu jest 4 razy cieńsza niż w innych okolicach naszego ciała i jest pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego też szybko się starzeje i warto o nią dbać. 

Przyczyny cieni pod oczami

 1. Typ urody i uwarunkowania genetyczne
  Cienie pod oczami często występują już u osób młodych, zwykle o głęboko osadzonych oczach, jasnej karnacji i bardzo powierzchownie położonych naczyniach, które prześwitują przez cienką skórę oczodołu. Dodatkowo u wielu osób zbyt mocno napięte więzadło skórno-jarzmowe podtrzymujące zawartość oczodołu jest przyczyną zagłębienia pomiędzy powieką dolną a policzkiem. Z rozmowy z pacjentką często dowiaduję się, że z podobnym problemem borykała się mama, babcia lub tata.
 2.  Zmęczenie, niewyspanie, intensywny tryb życia
  To częste powody „podkrążonych oczu”, ale nierzadko cienie pod oczami są również pierwszym objawem choroby ogólnoustrojowej, dlatego niezwykle ważny jest wywiad z pacjentem, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny.
 3. Zanik podskórnej tkanki tłuszczowej w środkowej części twarzy i tkanki kostnej oczodołu
  Z wiekiem dochodzi do zmian w obrębie przedziałów tłuszczowych twarzy i do zaniku tkanki kostnej oczodołu, pełniącej funkcję podporową. Zanikowi ulegają również mięśnie i więzadła, które wskutek utraty napięcia znacznie słabiej podtrzymują położone pod nimi tkanki. W efekcie dochodzi do poszerzenia oczodołów, mogą się pojawić obrzęki pod oczami oraz zagłębienia między powieką dolną a policzkiem, czyli tzw. dolina łez. Drobne zmarszczki zaczynają być bardziej widoczne i oczy tracą swój blask.
 4. Zmiany barwnikowe pod oczami, czyli przebarwienia posłoneczne i zaburzenia pigmentacji towarzyszące różnym chorobom ogólnoustrojowym, czy przyjmowaniu niektórych leków
  Cienie barwnikowe, jak sama nazwa wskazuje, są wynikiem gromadzenia barwnika, który prześwituje przez cienką skórę oczodołu.

Polecane zabiegi w likwidowaniu cieni pod oczami

 1. Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym w celu spłycenia lub całkowitego zniwelowania zgłębienia pomiędzy powieką dolną a policzkiem. Zabieg wykonuję kaniulą, dlatego jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, ryzyko siniaków jest niewielkie, a efekty zabiegu znakomite.
 2. Rewitalizacja skóry wokół oczu w celu poprawy jej gęstości, napięcia, nawilżenia i barwy. W tym celu stosuję mezoterapię igłową z wykorzystaniem preparatów o różnym składzie, które dobieram zależnie od potrzeb. Polecam rewitalizację osoczem bogatopłytkowym
 3. Pilingi medyczne w celu rozjaśnienie skóry okolicy oczodołu oraz domowa pielęgnacja.