Cienie pod oczami to częsty powód wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w różnym wieku. Sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną, niewyspaną i starszą, niż wskazuje metryka. Przyczyn cieni pod oczami jest co najmniej kilka, dlatego tak ważna jest właściwa ocena problemu i dobór odpowiednich zabiegów.
Cienie pod oczami mogą być tylko efektem niewyspania i przemęczenia, ale warto pamiętać, że skóra wokół oczu jest 4 razy cieńsza niż w innych okolicach naszego ciała i jest pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego też szybko się starzeje i warto o nią dbać.
Przyczyny cieni pod oczami
- Typ urody i uwarunkowania genetyczne
Cienie pod oczami często występują już u osób młodych, zwykle o głęboko osadzonych oczach, jasnej karnacji i bardzo powierzchownie położonych naczyniach, które prześwitują przez cienką skórę oczodołu. Dodatkowo u wielu osób zbyt mocno napięte więzadło skórno-jarzmowe podtrzymujące zawartość oczodołu jest przyczyną zagłębienia pomiędzy powieką dolną a policzkiem. Z rozmowy z pacjentką często dowiaduję się, że z podobnym problemem borykała się mama, babcia lub tata. - Zmęczenie, niewyspanie, intensywny tryb życia
To częste powody „podkrążonych oczu”, ale nierzadko cienie pod oczami są również pierwszym objawem choroby ogólnoustrojowej, dlatego niezwykle ważny jest wywiad z pacjentem, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny. - Zanik podskórnej tkanki tłuszczowej w środkowej części twarzy i tkanki kostnej oczodołu
Z wiekiem dochodzi do zmian w obrębie przedziałów tłuszczowych twarzy i do zaniku tkanki kostnej oczodołu, pełniącej funkcję podporową. Zanikowi ulegają również mięśnie i więzadła, które wskutek utraty napięcia znacznie słabiej podtrzymują położone pod nimi tkanki. W efekcie dochodzi do poszerzenia oczodołów, mogą się pojawić obrzęki pod oczami oraz zagłębienia między powieką dolną a policzkiem, czyli tzw. dolina łez. Drobne zmarszczki zaczynają być bardziej widoczne i oczy tracą swój blask. - Zmiany barwnikowe pod oczami, czyli przebarwienia posłoneczne i zaburzenia pigmentacji towarzyszące różnym chorobom ogólnoustrojowym, czy przyjmowaniu niektórych leków
Cienie barwnikowe, jak sama nazwa wskazuje, są wynikiem gromadzenia barwnika, który prześwituje przez cienką skórę oczodołu.
Polecane zabiegi w likwidowaniu cieni pod oczami
- Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym w celu spłycenia lub całkowitego zniwelowania zgłębienia pomiędzy powieką dolną a policzkiem. Zabieg wykonuję kaniulą, dlatego jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, ryzyko siniaków jest niewielkie, a efekty zabiegu znakomite.
- Rewitalizacja skóry wokół oczu w celu poprawy jej gęstości, napięcia, nawilżenia i barwy. W tym celu stosuję mezoterapię igłową z wykorzystaniem preparatów o różnym składzie, które dobieram zależnie od potrzeb. Polecam rewitalizację osoczem bogatopłytkowym.
- Pilingi medyczne w celu rozjaśnienie skóry okolicy oczodołu oraz domowa pielęgnacja.