Toksyna botulinowa (powszechnie nazywana botoksem) jest produktem leczniczym stosowanym w medycynie estetycznej od wielu lat w celu likwidowania zmarszczek oraz w leczeniu nadmiernej potliwości, bruksizmu i migreny. Blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe, co prowadzi do osłabienia skurczu ostrzykniętych mięśni.
Zabieg z użyciem toksyny botulinowej to najskuteczniejszy zabieg medycyny estetycznej wykorzystywany do likwidowania zmarszczek mimicznych twarzy spowodowanych częstą i czasami nadmierną aktywnością ruchową mięśni. Dotyczy to zwłaszcza osób z bogatą mimiką, na przykład silnie marszczących czoło lub szeroko uśmiechających się.
Relaksacja mięśni przyczynia się do stopniowego spłycenia zmarszczek i wygładzenia fałdów, dzięki czemu twarz odzyskuje młodszy i łagodniejszy wygląd. Najlepsze efekty daje ostrzykiwanie zmarszczek o charakterze dynamicznym, tzn. takich, które znikają podczas rozluźnienia mięśni – dlatego można mówić o działaniu prewencyjnym toksyny botulinowej. Mniejsze dawki, wstrzykiwane w odpowiednim momencie w wybrane partie mięśni (tzw. baby botoks) ograniczają powstawanie zmarszczek i nie musimy się obawiać efektu „zamrożonej twarzy”.
Działanie toksyny botulinowej jest bezpieczne, ponieważ wstrzykuje się nieduże dawki preparatu i efekty są całkowicie odwracalne. W zależności od indywidualnych cech pacjenta czas działania toksyny wynosi od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie, dzięki powstaniu nowych połączeń nerwowo-mięśniowych, czynność mięśni powraca, i wtedy warto wykonać kolejny zabieg, aby podtrzymać uzyskane efekty.
Jak wygląda zabieg
Preparat toksyny botulinowej typu A wstrzykuje się cienką igłą w mięśnie, które wymagają rozluźnienia. Zabieg jest szybki i praktycznie bezbolesny, dlatego nie wymaga znieczulenia. Efekt pojawia się po około 3 dniach i narasta do około 2 tygodni.
Wskazania do zabiegu
- Lwia zmarszczka, czyli pionowe zmarszczki między brwiami
- Zmarszczki poziome czoła
- Kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu
- Zmarszczki królicze, czyli poziome zmarszczki na grzbiecie nosa
- Opadające kąciki ust
- Nadczynny mięsień bródkowy, który powoduje efekt „skórki pomarańczowej” na brodzie i dodatkowo przyczynia się do pogłębienia fałdów marionetki
- Uśmiech dziąsłowy („gummy smile”) – nadmierne odsłanianie dziąseł i zaburzenie proporcji między strefą zębów (strefą białą), a strefą dziąseł (strefą czerwoną), co sprawia, że uśmiech jest mniej atrakcyjny
- Przerost mięśni żwaczy, któremu często towarzyszy nadmierne zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami oraz ból głowy i karku (tzw. bruksizm)
- Nadmierna potliwość pach, dłoni i stóp