Botoks (Toksyna botulinowa)

Toksyna botulinowa (powszechnie nazywana botoksem) jest produktem leczniczym stosowanym w medycynie estetycznej od wielu lat w celu likwidowania zmarszczek oraz w leczeniu nadmiernej potliwościbruksizmu i migreny. Blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe, co prowadzi do osłabienia skurczu ostrzykniętych mięśni.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej to najskuteczniejszy zabieg medycyny estetycznej wykorzystywany do likwidowania zmarszczek mimicznych twarzy spowodowanych częstą i czasami nadmierną aktywnością ruchową mięśni. Dotyczy to zwłaszcza osób z bogatą mimiką, na przykład silnie marszczących czoło lub szeroko uśmiechających się.

Relaksacja mięśni przyczynia się do stopniowego spłycenia zmarszczek i wygładzenia fałdów, dzięki czemu twarz odzyskuje młodszy i łagodniejszy wygląd. Najlepsze efekty daje ostrzykiwanie zmarszczek o charakterze dynamicznym, tzn. takich, które znikają podczas rozluźnienia mięśni – dlatego można mówić o działaniu prewencyjnym toksyny botulinowej. Mniejsze dawki, wstrzykiwane w odpowiednim momencie w wybrane partie  mięśni (tzw. baby botoks) ograniczają powstawanie zmarszczek i nie musimy się obawiać efektu „zamrożonej twarzy”.

Działanie toksyny botulinowej jest bezpieczne, ponieważ wstrzykuje się nieduże dawki preparatu i efekty są całkowicie odwracalne. W zależności od indywidualnych cech pacjenta czas działania toksyny wynosi od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie, dzięki powstaniu nowych połączeń nerwowo-mięśniowych, czynność mięśni powraca, i wtedy warto wykonać kolejny zabieg, aby podtrzymać uzyskane efekty.

Jak wygląda zabieg

Preparat toksyny botulinowej typu A wstrzykuje się cienką igłą w mięśnie, które wymagają rozluźnienia. Zabieg jest szybki i  praktycznie bezbolesny, dlatego nie wymaga znieczulenia. Efekt pojawia się po około 3 dniach i narasta do około 2 tygodni.

Wskazania do zabiegu

  1. Lwia zmarszczka, czyli pionowe zmarszczki między brwiami
  2. Zmarszczki poziome czoła
  3. Kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu
  4. Zmarszczki królicze, czyli poziome zmarszczki na grzbiecie nosa
  5. Opadające kąciki ust
  6. Nadczynny mięsień bródkowy, który powoduje efekt „skórki pomarańczowej” na brodzie i dodatkowo przyczynia się do pogłębienia fałdów marionetki
  7. Uśmiech dziąsłowy („gummy smile”) – nadmierne odsłanianie dziąseł i zaburzenie proporcji między strefą zębów (strefą białą), a strefą dziąseł (strefą czerwoną), co sprawia, że uśmiech jest mniej atrakcyjny
  8. Przerost mięśni żwaczy, któremu często towarzyszy nadmierne zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami oraz ból głowy i karku (tzw. bruksizm)
  9. Nadmierna potliwość pach, dłoni i stóp