Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość (hyperhidrosis) to bardzo przykra dolegliwość polegająca na nadmiernej produkcji potu. Najczęściej dotyczy pach, dłoni i stóp. W wielu przypadkach stanowi bardzo dokuczliwy problem, ponieważ jest krępująca i ogranicza normalne funkcjonowanie. Osoby nadmiernie pocące się często są narażone na ogromne napięcia i dyskomfort emocjonalny z powodu braku akceptacji otoczenia. Unikają kontaktów towarzyskich, gdyż niejednokrotnie są postrzegane jako osoby zaniedbujące higienę osobistą.

Tradycyjne metody leczenia, takie jak stosowanie antyperspirantów zawierających chlorek aluminium, jonoforeza, leczenie farmakologiczne i chirurgiczne dają krótkotrwałe i wątpliwe efekty.

Skuteczną, bezpieczną i bezbolesną metodą jest zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej. Polega on na śródskórnym ostrzyknięciu toksyną okolicy dotkniętej nadmierną potliwością. W wyniku zabiegu dochodzi do zablokowania czynności gruczołów potowych, czego efektem jest zmniejszenie ilości wydzielanego potu. Odpowiedź na leczenie wykazuje indywidualne różnice, a efekt leczenia utrzymuje się zwykle przez kilka miesięcy. W miejsce zablokowanych połączeń nerwowych powstają nowe, dlatego zabieg wymaga powtórzenia po wygaśnięciu efektu poprzedniego.